Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.04.2020 20:21 (Üye) Soru : Sn danışman mükellef covid 19 salgin sebebiyle 01 04 2020 tarihi itibariyle kısmi olarak kısa çalışma bulunmakta, Kısmi çalışma ödeneğine müracaat etmektedir. Mevcut Personel 29 kişi İşyeri servis kullandığında işyeri personeli , ve ailelerinin sağlığını ve kanunen oturma düzenine göre sosyal mesafeyi gözettiğinde her personel 1 er hafta aralıkla çalışma yapmaktadır. 29 Personelden 1 Hafta 5 gün ‘’45 saat’’ Toplamda haftalık personel sayımız 8 kişiye düşmüştür. Ve İşyerinde haftada çalışma süresini yarım saat gibi kısaltma yapmıştır. İşyeri kısa çalışma başvurusunda çalışanların excel talep listelerini de 45 saat gibi yapmış bulunmaktayız. İşletme tamamen kapatılamamıştır. Haftalık çalışma süresi, kapasitesi personel haftalık çalışma saati düşmüş gözükmekte. Bu talep doğrultusunda kısa çalışma başvurumuz sonuçlanmamış gözükmede. Kısa çalışma tanımlamasına uymakta mıdır. Gerekçeler iş kura bildirilmiştir. *** 45 saat olarak bildirilen Personel Haftalık çalışma saati 30 saatte düşerse yeniden bir bildirim mi yapmak gerekiyor. **** 45 saat olarak bildirilen bir personel 60 saat çalışmamışsa yenden başvuruda bulunmak mı gerekiyor. ****45 saat bildirilen bir personel 30 gün çalışmış ise yeniden bildirim mi yapmak gerekiyor. Tüm personel excel çalışma bildirimini mi yoksa sadece çalışma saati değişen personeli mi yeniden bildirmek gerekiyor. Teşekkürler

Cevap : Genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulamadır. Bu esasları dikkate alarak haftalık ve aylık puantajalrınızı oluşturararak uygulanacak işçi listesini oluşturmanız ve ekinde de aylık puantajlarınızı mail atmanız gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.