Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 20.04.2020 20:31 (Üye) Soru : Merhaba, 17 Nisan 2020 de yürürlüğe giren Kanun No 7244 / 9 madde ile işten çıkışları 3 ay süreyle yasaklandı. İnşaat firmamızın şantiyelerinden birinde yapım işleri tamamlanmış olup iskan işlemleri için Sgk dosyasının kapanması asgari işçilik hesaplanması ve ilişksizlik belgesi alınması gerekmektedir. Bu şantiyede çalışan işçilerin, hizmet akti fesih olmadan aynı işverenin diğer işyerine 16- Nakil koduyla işlem yapılabilir mi ? Sonuçta işten çıkış yapmış oluyoruz, tekar işe giriş yapılsa bile ( hizmet akti fesh olmadan) Sgk her hangi bir İpc uygular mı ? Saygılar , iyi çalışmalar.

Cevap : İnşaat işinizin bitimi ile de işin sonlanması ile işçilerin çıkışının yapılmasına bir engel henüz uygulamaya ilişkin tebliğleri yayyınlanmamışken işçinin naklinde hiç bir yasal sıkıntı olmaması gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.