Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.04.2020 21:28 (Üye) Soru : Sayın Yetkili, Sokağa Çıkma yasağı uygulanmayan firmalar arasındayız. Sokağa çıkma yasağı olan günlerde, yasaktan muaf tutulmadığımız için yasak günlerinde çalışıldı. Bu durumda, 1-Normal çalışma olarak mı hesaplamalıyız yoksa fazla mesaili çalışma olarak mı hesaplamalıyız. 2-Yıllık ücretli izin kullanan personelin ücretli izin günü Yasak günlerde sayılır mı.? Teşekkür ederim. Saygılar..

Cevap : 1. İşyeriniz yasak kapsamında değil ve işyerinde çalışma bayram yada genel tatil günleri ne rastlamamış günlük çalışma süreleri aşılmamış ise çalışma normal çalışmadır. 2. Burada zorlayıcı neden 7 gün doldurulmamış ise yarım ücret tamamlayan gün kadar yıllık ücretli izne eklenmelidir. Ancak bu tamamen kanaattir ve 4875 sayılı kanun işçi yararına hükümden hareketle belirtilmiştir. Çünkü pandemi ve yasalara etkisi yönünde içtihatlar bir türlü yasal yazılı açıklanmamıştır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.