Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.04.2020 16:33 (Üye) Soru : Kolay Gelsin; Covid-19 sebebi ile mücbir sebep sayılan mükellef gurubunda olan bir şirkette çalışmaktayım. Kısa Çalışma Ödeneği başvurusu bulunduğum bir çalışan başka bir yerde sigortalı olarak işe başlamıştır. Mevcut durum bittiğinde bizde işe başlayacağını söylüyor ve bizde istifada etmiyor. Kısa çalışma ödeneğine ilgili personele yaptığımız başvuruyu gerimi çekmemiz gerekiyor. Eğer Geri çekmemiz gerekiyor ise SGK bildirgesine nasıl bildirim yapmamız gerekiyor. İşten Çıkış yapamıyoruz.

Cevap : Bu işçi için işkur uygunluk denetimini red verecektir. İşyerinizin kçö kapsamında olması ve işçiyi çalıştırmamış olmanız sizin işveren olarak yasalara uygun hareket ettiğinizi göstermektedir. İşçinizin pandemi kalktıktan sonra işe devam etmemesi halinde iş sözleşmesinin feshi gündeminize gelecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.