Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.04.2020 21:25 (Üye) Soru : Merhabalar, Malum virüs sebebi ile Nisan ayında çalışmayan işyerlerin de ücretsiz izne gönderilen personellere 23 Nisan ve önümüzde ki ay benzeri şekilde resmi tatillere ait ücretlerin ödenmesi ve SGK günlerinin bildirilmesi konusunda durum nedir net bir ifadeye rastlayamadık. Yani 30 gün tamamen ücretsiz izin olarak mı gösterilmeli ve bu şekilde beyan edilmeli yada 23 Nisan zaten resmi tatil olduğu için 1 gün bildirilmeli ve ödenmeli midir ? Teşekkürler.

Cevap : İş hukuku Covid 19 la sınanıyor. Çok hakılısınız ulusal bayram sağlık raporları yıllık ücretli izinlere eklenir. Ücretsiz İzin kavramının tanımı ve nasıl kullanılacağı ile ilgili hususlar kanunda açıkça belirtilmemiştir. 4857 Sayılı İş Kanunu Madde 56 ve 74’te işçiye hak olarak verilen ücretsiz izinler dışında diğer tüm ücretsiz izinlerin tarafların rızasıyla kullanılması gerekmektedir. İş sözleşmesi veya toplu iş sözleşmesinde aksi belirlenmediği sürece işçinin kullandığı diğer mazeret izinleri, işverenin inisiyatifinde, ücretli ya da ücretsiz olarak kullandırılabilir. Burada pandemi dolayısıyla yargı kararıda olmadığı için işve işverenin anlaşarak ücretsiz izne çıkılan durumda ulusal bayramlara ilişkin bildirimin yapılıp yapılmayacağı tartışmalıdır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.