Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.04.2020 17:06 (Üye) Soru : Merhaba, Ekim 2019 tarihinde firmamıza giren işçimiz için 23.03.2020 tarihinde kısa çalışma ödeneği başvurusunda bulunduk önceki işyerinde işsizlik tam olarak almış suan kısa çalışmadan olumlu yada olumsuz cevap gelmediği için mart ayının bordrosunu nasıl yapmalıyım Teşekkür ederim

Cevap : Öncelikle bu işçi için işsizlik ödeneği hakkı olmadığını belirtmişsiniz. Çalışılan dönemler için ilave işsizlik hakkı oluşup oluşmadığını e-devlet işkur işsizlik maaşı sorguladan denetleyiniz. Buna göre;4857 Sayılı İş Kanunu 40. maddesinde “24 ve 25 inci maddelerin (III) nurnarah bentlerindegosterilen zorlayıcı sebepler dolayısıyla çalışamayan veya çalıştırılmayan işçiye bu bekleme süresi içinde bir haftaya kadar her gün için yarım ücret ödenir” hükümleri yer almaktadır. Buna göre işçiye ilk 7 gün için yarım ücret ödenecek olup, yarım ücret alınan sürelerin tamamının (7 gün) prim ödeme gün sayısı olarak APHB'de bildirilmesi gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.