Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.04.2020 21:10 (Üye) Soru : 20.04.2020 19:16 Tarihinde Sosyal Güvenlik Mevzuatı Danışmanına iletilmiştir. Soru : MÜKELLEFİMİN TOPLAM 225 ADET ÇALIŞANI VAR.HALİYLE HANGİ ÇALIŞANIN SON 3 YILDA 450 GÜNÜ OLDUĞUNU TESPİT ETMEK İMKANSIZ.BU DURUMDA HERKES İÇİN KÇÖ BAŞVURUSU YAPILDI VE EKSİK GÜN NEDENİ 18 YAPILDI.KÇÖ DEN YARARLANAMAYAN İŞÇİLER İÇİN SORU :1 SGK EKSİK GÜN NEDENİNİ DÜZELTME TALEBİNDE BULUNUP,CEZA KESERMİ?HALİYLE TEŞVİKLERİ İPTAL EDERMİ? SORU 2 : İŞKUR ,İŞVEREN TALEBİNE GÖRE HERKESE PARA YATIRIP SONRA FAİZİYLEMİ GERİ ALACAK? 20.04.2020 19:16 Tarihinde Sosyal Güvenlik Mevzuatı Danışmanına birimine sorulmuş. Cevap : E Devlet üzerinden sağlanan işsizlik maaşı ile ilgili hizmetten yararlanabilmeniz için ilk olarak portala giriş yapmanız gerekmektedir. Portala giriş yaptıktan sonar ilk olarak hizmetler bölümünden İŞKUR Genel Müdürlüğü menüsüne, bu menüden de İşsizlik Ödeneği Ödemesi bağlantısına tıklamanız gerekmektedir. SORDUĞUM SORUNUN CEVABI GERÇEKTEN BU MU YOKSA Bİ KARIŞIKLIKMI OLDU ACABA.KOLAY GELSİN

Cevap : Öncelikle işçilerinizin işsizlik ödeneğini hak eip etmediklerinin uygunluk denetimi yapılacağını sizinde belirtilen sistemden bu işlemi yapabileceğiniz cevapta belirtilmeye çalışılmıştır. Kurum işçilerin TC leri üzerinden bu sorgulamakta ancak işyerinin başvuru şartlarını yerine getirip getirmediğine ilişkin yaygın denetimin yapılamamsı üzerine işverenin yanıltıcı bilgi vermesi halinde yapılan fazla ve yersiz ödeme varsa iade ve ipc kesileceği yönünde yönetmelik açıklamaları mevcuttur. Cevapta anlatılmak istenen uygunluk denetimininin gözünden kaçan ve sizinde talebinizde yeralan başvurular var ise bunu kurum öncesi tespit etmek sterseniz hangi adresten yapabileceğinize ilişkin açıklamadır. İşkur maalesef sözlü olarak açıkladığı konuşmaları henüz yasal dayanaklara kavuşturmamıştır. Bildirgede eksik gün değiikliğinde ipc olmayacağı ifade edilmiş yasal düzenlemesi yapılmamıştır. Uygunluk denetiminde işçinin günlerinin tutmaması halide kurum ücret öderse geri talebi ve aphb de düzeltme yapılması ipc doğuracak ve aylık iptaller olacaktır doğru ama olmayacağına lişkin yasal düzenleme mevcut değil. o halde 225 personel teşviği göz önüne alındığında bu kişilerin ir. Portala giriş yaptıktan sonar ilk olarak hizmetler bölümünden İŞKUR Genel Müdürlüğü menüsüne, bu menüden de İşsizlik Ödeneği Ödemesi bağlantısından hak edip etmediklerinin kontrolüne gidilmesinin doğru ve kesin bir yol olduğu açıktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.