Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.04.2020 20:35 (Üye) Soru : Merhaba, 20 martta, pandemi nedeniyle ücretsiz izne çıkartılan bir işçinin mart bordrosunu yaparken hangi kodla bildirgeyi vermek lazım? 28 kod pandemi kodu ama mart ayı bildirgesini 28 kodla vermeye çalışan başka meslekdaş arkadaşlar, sistemin bu kodu kabul etmediğini söylüyorlar. Bu durumda kod 21 mi olacak? Daha sonra 21 kodla bildirdiğimizden dolayı işçinin ücretsiz izin ödeneği alamaması gibi bir durum olabilir mi? Teşekkürler.

Cevap : igortalının kısa çalışma yaptığı dönemde, 1- Sadece kısa çalışma nedeniyle eksik gün bildirilecekse "18-Kısa Çalışma Ödeneği" 2- Kısa çalışma ile birlikte başka bir nedenle ayrıca eksik gün varsa, "27-Kısa Çalışma Ödeneği ve Diğer" Nedenler seçilerek bildirge verilmelidir. 7244 sayılı Kanun yasalaştı. Kanunla birlikte salgın süresince iş hayatında çok önemli değişiklikler oldu. Bunlardan biri de işverenlerin kendi inisiyatifleriyle işçileri ücretsiz izne çıkarabilmesi. İşçilerin ücretsiz izin boyunca devletten ücret desteği alabilmesi için de ücretsiz izne yeni eksik gün kodu tanımlandı.(28 KOD) Pandeminin etkisiyle iş sözleşmesini feshedemeyen ve işçisini ücretsiz izne çıkaran işveren, çalışanlarını SGK’ya “28-PANDEMİ ÜCRETSİZ İZİN(4857 GEÇ. 10. MD)” eksik gün nedeni ile bildirecek. Kod SGK Aylık Prim ve Hizmet Bildirgesi ile Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamesi ekranlarına tanımlı.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.