Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 21.04.2020 20:26 (Üye) Soru : Soru: Merhaba, şirketimiz için kısa çalışma başvuruları yaptık ve listelere hiç çalışmayacak olarak bildirdik. Ancak çeşitli sebeplerden ötürü bazı personellerimizi ayda 5-6 gün çalıştırmak zorunda kaldık. Bu yüzden ay sonunda 6 gün prim bildirip kalan günü eksik gün olarak bildirebilir miyim ? Yoksa kısa çalışma listesine hiç çalışmayacak olarak bildirdiğimiz için sgk bildirgesinde 0 olarak mı bildirmemiz gerekiyor ? Cevap:Sayın, İşkur kısa çalışma başvuru formunuzu revize etmeniz ve başvurunuzu yenilemeniz gerekmektedir. Bilgilerinize rica olunur. Danışma birimi Yukarıdaki cevap için teşekkürler ancak. CNC Makine servisi yapıyoruz. Bu sebeple personellerimizin tam olarak çalışma sürelerinde değişiklik olabiliyor. Listeleri güncellemeden Aylık verilecek SGK bildirgelerinde eksik gün değişiklik göstermesi yeterli olmayacak mıdır ?

Cevap : İŞKUR a mutlaka çalışanların puantajı verilmelidir. Çalışılamayacak sürenin artması başvuru formunun değiştirilmesiyle, çalışılacak günün artması puantajla bildirilmelidir. APHB de eksik gün çeşitliliği gelmiştir. 28 ve 29 bu kodlarla sgk aphb bildirmi zaten yapacaksınız ancak yukarıda belirttiğim gibi istihdamda meydana değişikliklerin işkura mutlaka bildirilmesi gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.