Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.04.2020 15:38 (Üye) Soru : merhaba, sorum kısa çalışma ile ilgili türmob yayınlarında ilk başvuru 1 hafta ayrılarak hesaplama yapılmış ve ilk hafta için kısa çalışma günü yarım ücret hesaplanmış ancak işkur form atıyor bu formda düz bir hesap 7 gün ile ilgili bir ibare yok.hesaplamayı nasıl yapacağız ilk yedi günü dikkate alacakmıyız değişen bir şey varmı

Cevap : Öncelikle İşkur birimlerinde uygulama birlikteliğinin olmamamsı meslek mensuplarımızı sıkıntıya sokmaktadır. Ancak İŞkur un istemiş olduğu XML dosyasında 7 günü kçö ekleyerek gün belirleyin demesi 7 güne ilişkin sgk bildirimi yapıp primini ödemeyin anlamına gelmiyor. Çünkü işkur formatında kçö ilk 7 günü işveren öder diye var. Bazı işkurlar XML dosyalırında toplam kçö süresi 90 günü ve bunun içinden 7 günü ayıracak bir sistem kullanıyorlar. siz yine fiili çalışılan süre 7 gün zorlayıcı nedenlerle yarım ücret toplayıp sgk aphb nizi düzenleyiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.