Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.04.2020 15:39 (Üye) Soru : merhaba kısa çalışma ödeneği ile ilgili bir kafe firmamız son liste gönderşilmiştir.ilgili listede firmamız 17.03.2020 tarihinde genelge ile kapatılmış olup ilk 7 günlük süreye istinaden 23 gün çalışma ve 8 günlük kısa çalışma ödeneği ile aphb sgk kurumuna verdik yanlız işkurdan gelen listede 16 gün çalışma ve 15 gün kısa çalışma ödeneği eksik kodu ile bildirilmesi gerektiği ifade edilmektedir.işkura sorduğumda bu durumu siz 16 gün çalışma 15 gün eksik kodu ile girin biz 7 günlük süreyi düşeceğiz demektedir.

Cevap : Öncelikle İşkur birimlerinde uygulama birlikteliğinin olmamamsı meslek mensuplarımızı sıkıntıya sokmaktadır. Ancak İŞkur un istemiş olduğu XML dosyasında 7 günü kçö ekleyerek gün belirleyin demesi 7 güne ilişkin sgk bildirimi yapıp primini ödemeyin anlamına gelmiyor. Çünkü işkur formatında kçö ilk 7 günü işveren öder diye var. Bazı işkurlar XML dosyalırında toplam kçö süresi 90 günü ve bunun içinden 7 günü ayıracak bir sistem kullanıyorlar. siz yine fiili çalışılan süre 7 gün zorlayıcı nedenlerle yarım ücret toplayıp sgk aphb nizi düzenleyiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.