Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.04.2020 19:45 (Üye) Soru : Merhaba Ben eğitim sektöründeyim. İçinde bulunduğumuz koşullarda eğitim sektörü en karışık durumda olan sektör olduğu için kafaları çok karıştıran durumlar söz konusu bu yüzden bir kaç soru olacak 1) Emekliler kısa çalışmadan faydalanamıyor ayrıca ücretsiz izin desteğinden de faydalanamıyor. Bizde emekli öğretmen ve hizmetliler var. Öğretmenler şu sırada uzaktan eğitime devam ettikleri için onları bordroda nasıl göstermeliyim. Hizmetlileri hiç çalışmadıkları için eksik gün kodu 10 olarak 0 gün mü göstermeliyim. 2) kısa çalışma başvurusunda ben uygunluk denetimi olacağı için hak eden etmeyen herkesi yazdım. Bunlara ücretli öğretmenler de dahil yani 06 kısmi istihdam kodu ile bildirdiğimiz öğretmenlerimiz var. Bu kısa çalışmadan faydalanamayan öğretmenlerimiz ücretsiz izinden mi faydalanacak yine evden eğitimin devamı ücretsiz izin göstermemiz halinde bize sıkıntı yaratır mı 3) Daha önce bu konuda cevap aldım. Ben kısa çalışma başvurusunda 45 saat faaliyetin tam durması şeklinde başvuru yaptım. Ancak bana verdiğiniz yanıtta evden çalışılıyorsa bu sorun dediniz ben de kaç saat çalıştıkları öğrendiğim zaman bunu işkura bildirmek için onlardan yapılacak dönüşü mü beklemeliyim. çalışan ve saat azalttığım zaman yeni başvuru olarak mı değerlendirilecek bu durum bana yardımcı olursaniz çok teşekkürler iyi çalışmalar

Cevap : 1. öğretmenlerin fiili çalışmalarına göre puantajları çıkarılmalıdır. Buna göre bildirimleri yapılmalıdır. Ancak MEB ı uzaktan eğitimde görevine devam eden öğretmenler hakkında açıklamalarda bulundu Bu hukuk sizi bağlar MEB açıklamalarını esas alarak ücret puantajı hazırlayınız. Hizmetlileri kçö den yararlandırabilirsiniz. kçö kapsamına girmeyenler 7 gün yarım ücret ve aphb bildirim sonrası 10 kod eksik gün nedeni yada ücretsiz izin ve yahutta ücretli izin olarak değerlendirilebilir. 2.Fiili duruma göre puantaj yaparsanız sıkıntı yaşamazsınız. 3.Eğer işçiler ile çalışılan saatte anlaşma sağladı iseniz bildirmlerinizi yapmanızda bir sıkıntı olmayacaktır. Bu çalışılan saatlere göre mutlaka puantajlar hazırlayınız destekleyici belgeler denetime tabi olacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.