Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 22.04.2020 19:55 (Üye) Soru : Merhaba, 19 Mart 2020 tarihinden itibaren tamamen faaliyeti duran işyerimiz için kısa çalışma ödeneği başvurusunda bulunduk. İş başvuru evrağında KÇÖ başlama tarih 19.03.2020 - KÇÖ bitiş tarihi 31.05.2020 olarak yazıldı. İş Kur un şu an gönderdiği kısa çalışma ödeneği bildirim listesi söz konusu. Bu listeyi doldururken-kısa çalışmanın başladığı tarihe kadar olan- stünuna çalışılan gün olan 18 gün ve denk gelen prim mi yoksa işveren tarafından ödenecek 1 haftalık süre de dahil edilerek 25 gün ve denk gelen prim mi yazılacak? İyi çalışmalar dilerim.

Cevap : Öncelikle İşkur birimlerinde uygulama birlikteliğinin olmaması meslek mensuplarımızı sıkıntıya sokmaktadır. Ancak İŞkur un istemiş olduğu XML dosyasında 7 günü kçö ekleyerek gün belirleyin demesi 7 güne ilişkin sgk bildirimi yapıp primini ödemeyin anlamına gelmiyor. Çünkü işkur formatında kçö ilk 7 günü işveren öder diye var. Bazı işkurlar XML dosyalırında toplam kçö süresi 90 günü ve bunun içinden 7 günü ayıracak bir sistem kullanıyorlar. siz yine fiili çalışılan süre + 7 gün zorlayıcı nedenlerle yarım ücret toplayıp sgk aphb nizi düzenleyiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.