Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.04.2020 09:04 (Üye) Soru : Merhaba,Serbest meslek erbabı olan müşterim bulunduğu iş yerine kira ödemektedir. Serbest meslek faaliyetini yürütüğü ve Kira ödemesi yaptığı yer için başka bir serbest meslek mensubuna alt kiralama sözleşmesi yapmıştır. Müşterim bu kira gelirini diğer meslek mensubuna makbuz kesip sadece kdv yansıtması yapması gerekmektedir. Yoksa makbuz kesilmeden kira ödeyen serbest meslek mensubu tarafından sadece muhtasar beyannamesinde stopaj olarak bildirilmesi mi gerekmektedir.

Cevap : Elde edilen gelir GMSİ dır.alt kiracı kira ödemesini bankadan yapacak Brüt kiradan % 20 GV stopajı yapacak. KDV hesaplanmaz. SM.Makbuzu düzenlenmez.Kira geliri elde eden kişi Elde ettiği GMSİ nı GVK 86. maddedeki koşullara göre Yıllık GV beyannamesi ile beyan edecektir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.