Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.04.2020 11:32 (Üye) Soru : Sayın üstadım, bir mükellefimize 23.03.2020 tarihinden itibaren kısa çalışma başlamak üzere başvurumuzu yaptık Aylık Prim hizmet belgemizi de 22 gün normal çalışma +7 gün yarım olmak üzere asgari ücret üzerinden sgk 29 gün 2 günde 18 kodla eksik gün olarak Prim hizmet bildirgemizi verdik buraya kadar herşey tamamİŞKUR dan başvurumuzun kabul edildiğine dair mailde aldık fakat bizden istedikleri cevap mailinde hem ilk 7 günün ücretinin kurumca karşılanmayacağı söyleniyor hemde istedikleri XML formunda sgk bildirilen gün sayısının 22 olması gerektiğini belirtiyorlar iki arada kaldık kaç gündür sürekli yazışma yapıyoruz İŞKUR görevlileriyle, bir karmaşa hakim arada kalan biz olacağız işveren ve işçiler sürekli bizi sıkıştırıyor maaş onayı çıktımı ne zaman yatar vs. sorular İŞKUR bir taraftan ivedi cevap istiyor XMLformunu onların istediği şekilde doldursak bu sefer SGk prim hizmet belgemizle uyumsuz olacak bize bir yol gösterin lütfen ne yapmamız lazım.

Cevap : Çok haklısınız işkur birimlerinde uygulama birlikteliği bulunmamkla birlikte sizden yazılı talepte bulunmaktadırlar. İşkur un bu tip talepte buluna birimlerinin dayanağı kçö nin ilk yedi gününü işveren öder ancak biz kçö nin tamamını XML dosyası hazırlayarak genel merkeze bildirmek zorundayız dediler. Şu halde SGK bildiriimizle bir uyumsuzluk yok sizin sgk aphb bildirminiz doğru işkura da 7 gün dahil yazılı taleote bulundukları XML dosyasını hazırlamalısınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.