Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.04.2020 11:41 (Üye) Soru : mart doneminde kisa calisma odenegine basvurmamis yada kisa calisma odenegine hak kazanamayan calisanlar icin bildirilecek ucretsiz izin kodu 10 genel hayati etkileyen olaylar olarak seçilmesi dogrumudur. ucretsiz izin verilen calisanlar icinde 7 gun yarim ödenek odenmesi ve sgk ya bildirilmesi ile ilgili bir zorunluluk var midir?

Cevap : 4447 Sayılı işsizlik Kanunu Ek 2. maddesi uyarınca “Zorlayıcı sebeplerle kısa çalışma yapılması halinde, kısa çalışma ödeneği ödemeleri 4857 sayılı Kanunun 24 üncü maddesinin (III) numaralı bendinde ve aynı Kanunun 40 ıncı maddesinde öngörülen bir haftalık süreden sonra başlar.” ile 4857 Sayılı İş Kanunu 40. maddesinde “24 ve 25 inci maddelerin (III) nurnarah bentlerindegosterilen zorlayıcı sebepler dolayısıyla çalışamayan veya çalıştırılmayan işçiye bu bekleme süresi içinde bir haftaya kadar her gün için yarım ücret ödenir” hükümleri yer almaktadır. Buna göre işçiye ilk 7 gün için yarım ücret ödenecek olup, yarım ücret alınan sürelerin tamamının (7 gün) prim ödeme gün sayısı olarak APHB'de bildirilmesi gerekmektedir. İŞYERİ Bu uygulamaya başvurmamış ve genelge ile kapatılmış ise ilk yedi gün zorlayıcı nedenlerle yarım ücret uygulanmalıdır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.