Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.04.2020 12:10 (Üye) Soru : Merhaba KÇÖ ile ilgili bir sorum olacak yardımınız için teşekkeürler Örneğin, İlk yedi günü ihmal edelim.örnek ayında 30 gün olduğunu varsayalım. X Şirketi Çalışma süresiniin %50 azalması nedeniye, işkur'a işçilerin haftalık çalışma saatinin 45 saatten 22,50 saat'e düşürüldüğünü bildirimiş olsun bu durumda, haftalık 22.50 saat çalışan bir işçinin ,15 günlük maaşını işveren öder ve 15 günlük primini de SGK'na Aylık Lizmet Listesi ile bildirir.15 gün eksik gün yazar ve nedenine de 18: kısa çalışma ödeneği yazar.işçinin kalan 15 gün maaşı ise İşkur tarafından ödenir. fakat, Bazı çalışanlar virüs korkusundan, işe gelmek istemiyorlar. bu tür durumlarda ne yapmak gerekir. aşağıdaki gibi bir çözüm bulmaya çalışıyorum.uydun mudur? işveren, hiç çalışma yapmadığı için işçisinin bordrosunu sıfır olarak hazırlamak,hizmet listesini de 0 gün göstermek eksik gün sayısını 30 göstermek, eksik gün sayısı nedenini de, 27- Kısa Çalışma Ödeneği ve Diğer Nedenler, yazmak doğru bir yaklaşım mıdır yada, sizin bir çözüm öneriniz var mıdır selamlar

Cevap : İşyerinizin fiili durumu nedir. ? işyeri genelge ile mi kapatıldı? Hangi tarihlerde fiili çalışma var? Kaç işçi kçö kapsamında ?
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.