Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.04.2020 18:00 (Üye) Soru : Sayin üstad iki sorum olucak. 1.. kisa calisma rapor sonucunu göruntülemek icin isveren sisteminden giriş yapip rapora ulastik..FAKAT RAPORUN İCİ BOŞ tu.. bunun anlami nedir? 2. Bu soruma alabilir veya alanaz seklinde tek kelime yanit verirseniz sevinirim. Kçö muracaatini hic yapmamis isveren yaninda calisan kisileri ucretsiz izne ayirirsa bu isciler ucretsiz izinli gosterildikleri gunler icin 39.24 alabililermi alamazlarmi?

Cevap : 1. Henüz sisteme verileriniz yüklenmemiş demektir. 2. 17,04,2020 sonrası için alırlar. Nakdi ücret desteğinden yararlanılabilmesi için ücretsiz izne ayrılan işçilere ilişkin aylık bildirimler, “https://uyg.sgk.gov.tr/IsverenSistemi” internet adresinden ücretsiz iznin verildiği ayı takip eden ayın 3’üne kadar işverenlerce yapılır. Bu şekilde bildirimi yapılan işçiler için ilgili aya ait Aylık Prim ve Hizmet Belgelerinde/Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamelerinde eksik gün nedeninin, “28-Pandemi Ücretsiz İzin” olarak seçilmesi gerekmektedir bu ödenek kapsamındaki işçiler; a) 17/4/2020 tarihi itibarıyla iş sözleşmesinin bulunduğu işveren tarafından 4857 sayılı Kanunun geçici 10 uncu maddesi uyarınca ücretsiz izne ayrılmak, b) Kısa çalışma ödeneğinden yararlanmamak, c) Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı almamak, ç) SGK’ya 01, 04, 05, 06, 12, 14, 20, 29, 32, 35, 39, 52, 53, 54 veya 55 nolu belge türlerinden bildirilmiş olmak, koşullarını birlikte taşımaları ve işverenleri tarafından 5 inci maddenin birinci fıkrası kapsamında gerekli bildirimin yapılması halinde, 4857 sayılı Kanunun geçici 10 uncu maddesi kapsamında ücretsiz izne ayrıldıkları süre kadar nakdi ücret desteğine hak kazanır. Bu soruma alabilir veya alanaz seklinde tek kelime yanit verirseniz sevinirim. keşke öyle cevap verebilsem ne kolay olurdu ama kanuni düzenlemeler şartlar öne sürüyor. Bu şartlara haiz iseler alırlar.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.