Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 24.04.2020 18:14 (Üye) Soru : Soru: Selamlar Üstadım; 1- 17/04/2020 den sonra COVİD koduyla izinli olanlara verilecek desteğe başvurma da şart var mı, önce kısa çalışma ödeneğine başvur şartların uymaz ise ücretsiz izin desteğine başvur gibi. 2 -Yani kısacası Kısa Çalışma Ödeneğine başvurmadan ücretsiz izin desteğine başvurabilirmiyiz. Cevap:Sayın, a) 17/4/2020 tarihi itibarıyla iş sözleşmesinin bulunduğu işveren tarafından 4857 sayılı Kanunun geçici 10 uncu maddesi uyarınca ücretsiz izne ayrılmak, b) Kısa çalışma ödeneğinden yararlanmamak, c) Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı almamak, ç) SGK'ya 01, 04, 05, 06, 12, 14, 20, 29, 32, 35, 39, 52, 53, 54 veya 55 nolu belge türlerinden bildirilmiş olmak, koşullarını birlikte taşımaları ve işverenleri tarafından gerekli bildirimin yapılması halinde, 4857 sayılı Kanunun geçici 10 uncu maddesi kapsamında ücretsiz izne ayrıldıkları süre kadar nakdi ücret desteğine hak kazanır. İşverenleri tarafından kısa çalışma başvurusunda bulunulan ve başvurunun kabul edilmesine karşın gerekli prim şartlarını sağlamadığı gerekçesiyle kısa çalışma ödeneğine hak kazanamayanlar, birinci fıkradaki koşulları taşımaları ve işverenleri tarafından ilgili dönem için eksik gün gerekçelerinin 4857 sayılı Kanunun geçici 10 uncu maddesi kapsamında verilen ücretsiz izin olarak güncellenmesi halinde, ücretsiz izne ayrıldıkları süre kadar nakdi ücret desteğine hak kazanır. Bilgilerinize rica olunur. Danışma birimi Cevabınız için Teşekkür bu kadar uzun yazmışsınız gerek yok bizlerin kafası zaten karışık kısa ve net cevaplar bizlerin daha çok yararına olacaktır. sorumun cevabını hala alamadım. SORU : Kısacası Kısa Çalışma Ödeneğine başvurmadan ücretsiz izin desteğine başvurabilirmiyiz.

Cevap : Eğer işçileriniz yukarıda yazmış olduğum şartları sağlamıyor ise ücret desteği alamaz. KÇÖ başvurmadan ücretsiz izin desteğine başvurabilirsiniz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.