Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.04.2020 11:03 (Üye) Soru : Merhaba, işverenlerin yapması gereken tüm işlerin biz mali müşavirlerin (muhasebeci) omuzuna yıkılması neticesinde tüm mükelleflerimizin iskur kçö müracaatları tarafımızdan yapıldı. Şu zamana kadar herhangi bir geri dönüş olan olmadı maalesef.. bu mükelleflerin arasinda isyerini kapatanda var faaliyetine ara verende.. İskur a hiçbir suretle ulaşılamıyor guc bela genel mudurluge ulaştığımızda aldığımız cevap biz isverene geri döneceğiz oluyor. Keske en azından red edildi deselerdi de bizde izleyecegimiz yolu mükelleflerimize soyleyebilseydik. 1- kçö başvuru sonucu görebileceğimiz bizim haberimiz olmayan bir ekran portal vs bisii var mıdır..? 2- kçö basvuru sonucu beklemeden tum müracaatlarımızın onaylanmış oldugunu varsayarak mı bordro duzenleyip nisan aphb vermeliyiz..? Ki hadi listeye ekledigimiz kisilerin calisma gun hesabını da yaptık saglayana 18 saglamayana 28 dedik tabiri caizse dereyi gormeden paçaları sıvamak ne kadar dogru bir yaklaşımdır 3- kçö den faydalanamayan isyerleri icin ucretsiz izin girisini su durumda nisan ayi icin nisan ayını izleyen ayın 3 une yani 3 mayısa kadar yapmamız gerek henüz onay bile verilip verilmediğini bilmedigimiz isyerleri icin nasıl bu tarihe kadar muracaat edilebilir ki..? 4- ücretsiz izin icin deniliyorki 17.04 sonrası icin odenek veriliyor su durumda kçö çıkmayan isverenlerin çalışanlarını 17 nisana kadar tam calisma yapmasalarda bordroda 16 gün tam mı gösterilmelidir..? Mart ayinda ücretsiz izne çıkarılan iscinin nisan ayı bordrosunda eksik günü 29 mu seçilmelidir..? 5- kçö sonucu gelmeyen ama isyeri kanunla kapatılan mukelleflerimizin nasılsa cikar diye verdigimiz mart aphb eksik gun kodu 18 yazilan sigortalılarına ait bordrodaki eksik gun kodu cok düşük bir ihtimalde olsa iskurdan red yemesi halinde ceza yemeden duzeltilebilme imkanı var mıdır..? Biraz uzun oldu ama bizlere bizden başka yardımcı olabilecek kimse yok dönüp dolaşıp aramızda tartıştığımız bu mevzuların uzman eller tarafından cevaplanip yolumuza ışık olması umuduyla.. Şimdiden teşekkürler, sağlıklı günler..

Cevap : 1. işkur / işveren/ kısa çalışma ödeneği sonuç bilfgisi raporu 2. İşyerinizin fiili çalılma durumunuzun bildirlmesi gerekir Haklısınız uygunluğu bilmeden bildirim düzeltmeye tabi olabilir. 3. İşkur danışmanınıza mail ile mutlaka ulaşmaya çalışmalısınız.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.