Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.04.2020 11:03 (Üye) Soru : Merhabalar... 1- Mükellefimde çalışmakta olan işlerimiz kısa çalışma şartlarını taşımakta fakat işveren kısa çalışmaya müracaat etmedi ve ücretsiz izin olarak personellere haftada 3 gün izin kullandırmakta.. Burada ki sorumuz şu bu işveren kısa çalışmaya başvurmadan ücretsiz izin parası için başvuru yapmasında herhangi bir sakınca varmıdır. Uygulama tebliğini okuduğumuzda tercihe göre gibi aldı uyandırdı. sizin yorumunuz nedir.? 2- Diğer bir sıkıntımız ise bir devlet okulunun sgk dosya işlemlerini yapmaktayım. ilgili okulun aile birliği ve ana sınıfı olarak dosyaları mevcut. personellerin hiç biri ara tatilde çıkış yapıldığı için kısa çalışmadan yararlanamadı.. burada aile birliği ücretsiz izinden yararlanacak burda sıkıntımız yok fakat ... kamu iktisadi olarak görülen ana sınıfının kısa çalışmadan faydalanamayacağını söyledi iş kur. ücretsiz izinden yararlanabilir mi...çalışanların hepsi hizmetli hademe olarak görülmekte. cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Cevap : 1. KÇÖ den yararlanmama nakdi ücret desteğini engellememektedir. işçiler; a) 17/4/2020 tarihi itibarıyla iş sözleşmesinin bulunduğu işveren tarafından 4857 sayılı Kanunun geçici 10 uncu maddesi uyarınca ücretsiz izne ayrılmak, b) Kısa çalışma ödeneğinden yararlanmamak, c) Herhangi bir sosyal güvenlik kuruluşundan yaşlılık aylığı almamak, ç) SGK’ya 01, 04, 05, 06, 12, 14, 20, 29, 32, 35, 39, 52, 53, 54 veya 55 nolu belge türlerinden bildirilmiş olmak, koşullarını birlikte taşımaları ve işverenleri tarafından 5 inci maddenin birinci fıkrası kapsamında gerekli bildirimin yapılması halinde, 4857 sayılı Kanunun geçici 10 uncu maddesi kapsamında ücretsiz izne ayrıldıkları süre kadar nakdi ücret desteğine hak kazanır. (2) İşverenleri tarafından kısa çalışma başvurusunda bulunulan ve başvurunun kabul edilmesine karşın gerekli prim şartlarını sağlamadığı gerekçesiyle kısa çalışma ödeneğine hak kazanamayanlar, birinci fıkradaki koşulları taşımaları ve işverenleri tarafından ilgili dönem için eksik gün gerekçelerinin 4857 sayılı Kanunun geçici 10 uncu maddesi kapsamında verilen ücretsiz izin olarak güncellenmesi halinde, ücretsiz izne ayrıldıkları süre kadar nakdi ücret desteğine hak kazanır. 2.Yukarıdaki şartlara haiz iseler yararlanırlar.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.