Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 27.04.2020 09:00 (Üye) Soru : Sayın Yetkili Öncelikle Merhaba ; Bir mükellefimiz , 2020 yılı içerisinde sosyal tesis işletmeciliği amacıyla bir binayı satın alıyor. Daha sonra bu yatırıma yönelik yatırım teşvik belgesi alıyor. Satın aldığı bu binayı yıkmıyor fakat çok ciddi bir yatırım maliyetine giriyor. Genişletme,büyütme vb. işlemler uyguluyor. Binayı satın aldığı için 252 Binalar hesabında takip etmek gerektiğini düşünüyorum. Daha sonra yapmış olduğu harcamaları bilanço aktifinde nerede takip etmem gerektiği ile ilgili bir soru işareti oluştu. 258 Yapılmakta olan yatırımlar hesabında mı tekip etmeliyim ? 252 Binalar hesabının altında mı takip etmeliyim. (Demir,çimento,kum vb. alımlar yapılıyor.) Değerli görüşleriniz için şimdiden teşekkürler. Saygılarımla

Cevap : G.menkulün değerini artırıcı olarak yapılan harcamalar da 252 hesap da takip edilir.252 hesabın alt hesabı oluşturularak harcamalar bu hesap da toplanır ve amortisman yolu ile giderleştirilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.