Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.04.2020 17:19 (Üye) Soru : Merhaba, ABD merkezli bir şirketin Türkiye şubesini kuracağız ve Türk şube yetkilisine ek olarak , ABD pasaportlu ancak Türkiye'de yerleşik olmayan ve olmayacak 2 kişinin daha şube yetkilisi olarak atanması söz konusu.. Mevzuatlarımızı incelediğimizde yabancı müdürlerin hem çalışma izni almasına gerek yok hem de SGK açısından sigortalı olmalarına gerek yok olduğunu anlıyoruz.Ancak yine de yaşanmış tecrübelerden doğan bir uyarınız ya da gerekliliğiyle ilgili bir bildiriminiz olur mu?

Cevap : 6735 sayılı yeni Uluslararası İş gücü Kanununa göre anonim şirketlerin Türkiye’de ikamet etmeyen yönetim kurulu üyelerine ve Limited şirketlerin şirket yetkilisi olmayan diğer yabancı ortaklarına çalışma izni alma zorunluluğu kaldırılmıştır. Şirket müdürü yabancı uyruklu ise o kişinin çalışma izni alması zorunludur.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.