Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.04.2020 18:11 (Üye) Soru : Değerli Danışman merhaba, 4(A)'lı tam zamanlı çalışan biri kendi işletmesini açtığında bağkur primi ödemek zorunda kalır mı? 2. Sorum bu kişi genç girişimci tesvikinden faydalandığı takdirde bağkur kaydı açıp, bu 1 yıllık teşvikten 4A primine saydırabilir mı? Teşekkürler...

Cevap : 4/b (Bağkur) kapsamında sigortalı sayılanlar, kendilerine ait veya ortak oldukları şirketlere ait işyerlerinden, 4/a (SSK) kapsamında sigortalı olarak bildirilemezler. 01.10.2008 tarihinden önce ortak oldukları işyerinden yapılan 4/a kapsamındaki bildirimler kesintiye uğrayıncaya kadar geçerli sayılır. 18-29 Yaş arası genç girişimciler için GELİR VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ (SERİ NO: 292)’nde yer alan şartları sağlayanlar için Mükellefiyet başlangıç tarihi itibariyle 18 yaşını doldurmuş ve 29 yaşını doldurmamış olanlardan; 4b kapsamında 01.06.2018 tarihinden itibaren ilk defa sigortalı sayılan gerçek kişiler teşvikten yararlandırılır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.