Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.04.2020 18:27 (Üye) Soru : Merhaba, Nisan ayının başında Pandemi sebebiyle çalışan personelden bazıları bir aylık veya 15 günlük kendi istekleriyle ücretsiz izne ayrılmışlardır. Ücretsiz izinleri bittip çalışmaya başladıklarında geçmişe dönük ücretsiz izin kullandıkları dönemlerde uygulanan sokağa çıkma yasağı günleri için, hafta sonu tatilleri için ücret talep edebilirler mi? Kısaca, kendi istekleri ile ücretsiz izin kullandıkları dönemlerde uygulanan resmi sokağa çıkma yasağı, haftasonu tatilleri ve resmi tatil günleri için ücret ödenmeli midir? Teşekkür ederim.

Cevap : Ücretsiz izin bir bütün olarak değerlendirilir yasa da bunun çalışılan gün mü yoksa sadece gün mü olduğu açıktır. Ücretsiz izin işçiile anlaşşılarak ileri bir tarite işe başlama tarihi beirtilerek yapılan yazılı bir anlaşmadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.