Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 28.04.2020 18:34 (Üye) Soru : sayın üstadlarımız sormak istediğim soru şu şekildedir. bir firmamız vardır bu firma merkezi istanbulda olup türkiyenin değişik illerinde taşeron olarak iş yapmakta olup ilgili illerde taşeron dosyaları açmaktadır. fakat bu dosyalara kendi personellerini nakil kodu ile göndermekte ve çalıştırmaktadır. ilgili dosyalara giden personel de o ilde yerleşik ikamet eden 3-5 personel işe alımı yapıp işi tamamlamaktadır. fakat bu 3-5 personel daimi personelimiz değildir. şimdi de dosya kapatması yapmak zorundayız ana dosya kapanacağından sorum şu dur ki: 1- kendi ana personelimiz nakil kodu ile geri gelecektir. fakat çalışılan illerdeki yerleşik geçici olarak alınmış 3-5 personel çıkışları hangi koddan olacaktır. Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ne göre işten çıkış yasak olduğu süre içerisinde 2- bu çıkan elemanlar işsizliğe nasıl başvurabilecektir.

Cevap : 1. işin sonlanması 2.işçilerle yapmış olduğunuz iş sözleşmesi fesih hükümlerine göre hareket etmeniz gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.