Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.04.2020 10:59 (Üye) Soru : İyi çalışmalar. Firma kısa çalılma ödeneğine başvurmadı.17 nisandan itibaren ücretsiz izne çıkarılan işçiler için nakdi ücret desteğine başvurabilir mi?Başvuru yapabilirse Nisan ayı için ne zamana kadar başvuru yapılması gerekir?

Cevap : 1- Aylık Bildirimler SGK işveren sistemi üzerinden COVİD 19 ÜCRETSİZ İZİN GİRİŞİ menüsünden ücretsiz iznin verildiği ayı takip eden ayın üçüne kadar işveren tarafından yapılacaktır. Ücretsiz izin uygulanan dönem bildirgelerinde eksik gün nedeni 28-Pandemi Ücretsiz İzin olarak işaretlenecektir. 2- İş sözleşmesi devam ederek ücretsiz izne ayrılanlar için Nakdi Ücret Desteği Başvusu İşveren tarafından yapılacak olup işçinin yapacağı herhangi bir işlem bulunmamaktadır. 3- Başvuru Güncelleme işlemleri, Ücretsiz iznin uygulandığı ayı takip eden ayın sonuna kadar Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirlecektir. 4- Kısa Çalışma Ödeneğine hak kazanamayan işçiler için Prim Bildirgelerinde bildirilmiş olan 18-Kısa Çalışma Ödeneği, 28-Pandemi Ücretsiz izin olarak güncellenerek işveren tarafından Nakdi Ücret Desteği başvurusu yapılacaktır. 5- 17 Nisan 2020 tarihinde sonra ücretsiz izne ayrılmasına rağmen prim bildirgelerinde 28-Pandemi ücretsiz İzin eksik gün nedeni yerine sehven başka bir eksik gün kodu ile bildirim yapanların eksik gün kodunun değiştirilmesi için SGK Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.