Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 29.04.2020 11:50 (Üye) Soru : KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ BAŞVURUUNDA BULUNURKEN ÇALIŞANLARIN 450 GÜN VE 60 GÜN KOŞULLARINI SAĞLAYIP SAĞLAMADIĞINA BAKIYOR VE SADECE ŞARTLARI SAĞLAYAN SİGORTALILAR İÇİN BAŞVURUDA BULUNUP KISA ÇALIŞMA LİSTESİNE DAHİL EDİYORUZ. DİĞER ÇALIŞANLAR İÇİNSE 17/04/2020 TARİHİNDE YÜRÜRLÜĞE GİREN ÜCRETSİZ İZİN NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ BAŞVURUSUNDA BULUNUYORUZ. KAFAMIZA TAKILAN ŞÖYLE BİR PROBLEM BULUNMAKTADIR; ÜCRETSİZ NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ BAŞVURUSUNDA BULUNMADAN ÖNCE KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİNE HAK KAZANAMAYACAĞINI BİLSEK BİLE BU KİŞİLER İÇİN DE KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ BAŞVURUSUNDA BULUNUP, BUNLAR İÇİN RED ALDIKTAN SONRA MI (Red yazısı veriliyor mu? Ya da sistemlerinde bu hususta başvurusu reddolunan sigortalı listesi diye bir kayıt var mı? Onu da bilmiyoruz!) ÜCRETSİZ İZİN NAKDİ ÜCRET DESTEĞİ BAŞVURUSUNDA BULUNMAMIZ GEREKİYOR? ÜCRETSİZ İZİN NAKDİ ÜCRET DESTEĞİNE İLİŞKİN USUL VE ESASLARDA DA BU HUSUSTA BİR DÜZENLEME YER ALMAMAKTADIR. SÖZ KONUSU DURUM HAKKINDA BİLGİ ALABİLİR MİYİM?

Cevap : Koronavirüs sebebi ile Kısa Çalışma Ödeneğinden yararlanmak için başvuru yapan işverenler Kısa Çalışma Başvuru durumlarını İŞKUR işveren sistemine giriş yaptıktan sonra Kısa Çalışma Ödeneği Sonuç Bilgisi Raporu butonu ile sistem tarafından oluşturulan raporu indirerek Çalışanların Kısa Çalışma Ödeneğini hak edip etmediklerini sorgulayabilirler. Kısa Çalışma Ödeneği Sonuç Bilgisi Raporunda her bir çalışan için Hakediş durumunu belirtilmiştir. Kontrollerinizi yapınız. Sonrasında Nakdi ücret desteği için; 1- Aylık Bildirimler SGK işveren sistemi üzerinden COVİD 19 ÜCRETSİZ İZİN GİRİŞİ menüsünden ücretsiz iznin verildiği ayı takip eden ayın üçüne kadar işveren tarafından yapılacaktır. Ücretsiz izin uygulanan dönem bildirgelerinde eksik gün nedeni 28-Pandemi Ücretsiz İzin olarak işaretlenecektir. 2- İş sözleşmesi devam ederek ücretsiz izne ayrılanlar için Nakdi Ücret Desteği Başvusu İşveren tarafından yapılacak olup işçinin yapacağı herhangi bir işlem bulunmamaktadır. 3- Başvuru Güncelleme işlemleri, Ücretsiz iznin uygulandığı ayı takip eden ayın sonuna kadar Sosyal Güvenlik Kurumuna bildirlecektir. 4- Kısa Çalışma Ödeneğine hak kazanamayan işçiler için Prim Bildirgelerinde bildirilmiş olan 18-Kısa Çalışma Ödeneği, 28-Pandemi Ücretsiz izin olarak güncellenerek işveren tarafından Nakdi Ücret Desteği başvurusu yapılacaktır. 5- 17 Nisan 2020 tarihinde sonra ücretsiz izne ayrılmasına rağmen prim bildirgelerinde 28-Pandemi ücretsiz İzin eksik gün nedeni yerine sehven başka bir eksik gün kodu ile bildirim yapanların eksik gün kodunun değiştirilmesi için SGK Müdürlüğüne başvurmaları gerekmektedir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.