Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.05.2020 15:49 (Üye) Soru : Merhaba, GİB E-Arşiv portal üzerinden tarafımıza düzenlenen faturalar imzasız ve mail yolu ile geliyor biz de düzenlediğimiz faturaları imzasız ve mail ile gönderiyoruz.Bu uygulama doğru mudur yoksa faturaları ıslak imza ile elden teslim edip almak ya da mail olacaksa kep adresine mi göndermek gerekiyor?Maille gönderdiğimizde ıslak imza gibi bir kavram da kalmıyor aslında.

Cevap : Değerli Meslektaşımız; İlgili mevzuat kapsamında ; V.3. e-Belgeler Üzerinde Yer Alacak Amblem ve Diğer Bilgiler e-Belge uygulamaları kapsamında elektronik ortamda düzenlenen belgelerin alıcısına kağıt olarak veya elektronik ortamda iletilen aslı ile düzenleyen tarafından muhafaza edilen elektronik hali üzerinde yer alan “Gelir İdaresi Başkanlığı amblemi”, “Hazine ve Maliye Bakanlığı” ibaresi ile e-Belgenin türüne ilişkin ibarenin renkli olarak yer alması esastır. Ancak düzenleyen tarafından muhafaza edilen elektronik hali üzerinde bulunan amblem ve ibarelerin renkli olarak yer alması koşuluyla, alıcısına kâğıt olarak iletilen asıl nüshaları üzerine siyah- beyaz olarak da basılması mümkün olup bu durumda, kâğıt çıktı üzerinde satıcı veya yetkilisine ait ıslak imza (veya hazır imza) ile kaşe veya damgasının bulunması zorunludur. ifadesi bulunmaktadır iyi çalışmalar dileriz
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.