Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.04.2020 09:54 (Üye) Soru : merhaba üstad , 2019/10. ayda hasılat esaslı kdv ye geçen özel halk otobüsü mükellefim var.Bu mükellefimim kestiği faturaları ve aldığı faturaları yine aynı şekilde mi işleyeceğim. soru 2 : Eğer normal tek düzene göre işleyeceksem örnek ( 740 (b) 191 (b) 120 (a) şeklinde işleyeceksem kdv 1 tahakkuku olmadığı için indirilecek kdv ve 391 ler mizanda kapanmıyor bunları nasıl kapatacağım.

Cevap : Hasılat esaslı vergilendirme usulüne göre vergilendirilen mükellefler, kazançlarının tespitinde kendilerine yapılan teslim ve hizmetler dolayısıyla alış vesikalarında gösterilen katma değer vergisi ile hasılat esaslı vergilendirme usulüne göre beyan ederek ödedikleri katma değer vergisini işlemin mahiyetine göre gider veya maliyet, yaptıkları teslim ve hizmetler dolayısıyla hesapladıkları katma değer vergisini gelir olarak dikkate alırlar. KDVK Md.38 Hasılat esaslı uygulamada 191 391 hesaplar kullanılmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.