Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.04.2020 21:24 (Üye) Soru : Merhabalar Öncelikle vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim. Firmalarımdan bodrolama işlemlerini yaparken dışarı çıkma yasağında ödeme yapılıp yapılmayacağı personellerin eksik gün olarak gösterilip gösterilmeyeceği konusunda talepler gelmekte, ilgili kanunlara baktığımdan 7 gün altında dışarı çıkma yasağı kesintisiz olarak uygulanmadığı sürece maaş ödemesinin yapılabileceğini ve tam ay çalışılmış gibi beyanların yapılacağını anlamaktayım. Bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Nasıl bir uygulama yapmamız lazımdır.

Cevap : İşçinin çalışma fiilini 10 genel hayatı etkileyen nedenlerle yapamaması eğer kullanılmamışsa 7 günlük yarım ücret uygulaması ile karşılanabilir. Nihayetinde işverende işyeri yasaklı değil ise genelge ile kapatılmamışsa çalışmak isteyecektir. Burada hiç kuşkusuz zorlayıcı nedenler devreye girmiştir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.