Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 30.04.2020 11:10 (Üye) Soru : merhaba , özel halk otobüsü olan mükellefim hasılat esaslı vergilendirmeye geçti kdv 4 . Aldıkları benzin faturalarını ve kestikleri faturaları nasıl islemem gerekiyor. 740- 191 100 olacak sekılde mı yoksa ------ ------------ 740 100 --- ----------

Cevap : Hasılat esaslı vergilendirme usulüne göre vergilendirilen mükellefler, kazançlarının tespitinde kendilerine yapılan teslim ve hizmetler dolayısıyla alış vesikalarında gösterilen katma değer vergisi ile hasılat esaslı vergilendirme usulüne göre beyan ederek ödedikleri katma değer vergisini işlemin mahiyetine göre gider veya maliyet, yaptıkları teslim ve hizmetler dolayısıyla hesapladıkları katma değer vergisini gelir olarak dikkate alırlar. KDVK Md.38 Hasılat esaslı uygulamada 191 391 hesaplar kullanılmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.