Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.05.2020 11:09 (Üye) Soru : Daha önceden sormuş olduğum sorunun yanıtına istinaden, Cevap: işçiler; a) 17/4/2020 tarihi itibarıyla iş sözleşmesinin bulunduğu işveren tarafından 4857 sayılı Kanunun geçici 10 uncu maddesi uyarınca ücretsiz izne ayrılmak, b) Kısa çalışma ödeneğinden yararlanmamak, B ) seçeneğinde yazılı olan kısa çalışma ödeneğinden yararlanmamak , burada anlatılmak istenilen kçö başvuruda bulunulmuş olması ve şartlardan dolayı yararlanamayanlar mı yoksa hiç başvuruda bulunmayan ve dolasıyı ile kçö den yararlanmamış olan işçileri mi kasıt ediyor acaba ? Burayı tam anlayamadım, yardımcı olursanız sevinirim. Örnek üzerinden anlatacak olursam, 01.04.2020 tarihinde kısa çalışma ödeneği içinde başvuruda bulundum, o listede hiç olmayan ahmet beyi de 10.04.2020 tarihinde işe başlattım, kçö ile alakası olmadı hiç. Ahmet bey, 17.04.2020 tarihinden sonraki günlerde 28 kodu ile ücretsiz izin göstersek nakdi yardımdan faydalanabilir mi ? Yoksa kçö ye başvuruda bulunanlar arasında olmadığından dolayı yararlanamaz mı ? Öğrenmek istediğim tam olarak bu, umarım anlatabilmişimdir :) Teşekkür ediyorum, hızlı geri dönüşlerinizz için.

Cevap : Ahmet bey, 17.04.2020 tarihinden sonraki günlerde 28 kodu ile ücretsiz izin göstersek nakdi yardımdan faydalanabilir mi ? Faydalanabilir. (7244 sayılı kanunda belirtilen hak etme koşullarına haiz ise kçö başvurusu olsun olmasın )
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.