Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 02.05.2020 17:42 (Üye) Soru : Merhablar, üstat daha önce sorduğum soruya verdiğiniz cevap için teşekkür ediyorum , sorumu biraz daha detaylı sormak istiyorum İşletme 28 nisan 2020 tarihi itibari ile vergi mükellefiyetini sonlandırıp iş yerini kapatmış durumda bu doğrultuda fiili olarak böyle bir işletme yok 17 nisan -17 temmuz döneminde mevcut işçilerini nasıl ücretsiz izine çıkaracak

Cevap : İşyerinizin kapanışı vergi dairesinden yapılmış ise artık işin sonlanması dışında bir seçeneğiniz kalmıyor. 7244 sayılı yasa 4857 sayılı yasaya ithafen fesih yasağını getirmesi sizin sorunuzun temelini oluşturuyor.Burada kanun koyucu cezai müeyyide koymuş bulunmaktadır. 7244 öncesine göre ;İşçilerin tazminatlarının ödenerek işin sonlanması işyerinin kapaanması nedenleriyle 13 diğer nedenler seçilip çıkış verilmesi gerekir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.