Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.05.2020 09:39 (Üye) Soru : Merhabalar, Mükellefiin 2019 yılında elde ettiği eurobond faiz gelirini gelir vergisi beyanında verdik. Fakat daha sonra bu mükellefin dar mükellef olacağı konusu gündeme geldi. Mükellef tc vatandaşı olup 2019 yılında eurobond faiz gelirielirini türkiyede elde etmiştir. Bunun yanında 2019 yılında aydan fazladır ispanya da yaşamaktadır. İspanyaya işle ilgili değil yaşamak için gitmiştir. Bu durumda dar mükellef kapsamına girer mi? Beyanı tam mükellef olarak verdik. Konuyla ilgili bilgi alabilir miyim?

Cevap : TC Vatandaşı olan Mükellef 6 aydan fazla yurt dışında yaşıyor ise DAR mükellef olur. Türkiye'de yerleşme GVK Madde 4 Aşağıda yazılı kimseler Türkiye'de yerleşmiş sayılır: 1. İkametgahı Türkiye'de bulunanlar (İkametgah, Kanunu Medeninin 19'uncu ve müteakip maddelerinde yazılı olan yerlerdir); 2. Bir takvim yılı içinde Türkiye'de devamlı olarak altı aydan fazla oturanlar (Geçici ayrılmalar Türkiye'de oturma süresini kesmez.)
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.