Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 03.05.2020 18:45 (Üye) Soru : 01.04.2020 kısa calısma ya başlayan firma da ilk hafta ödemesi işveren+işkur mu yapacaktır. 01.04.2020 kısa calısmaya başlayan firma; Nisan ayında 30 gun calısmayan personele 7 gunluk ucretin yarısının ödemesini yapılacak mı? Personeli kronik rahatsızlıklarından dolayı kısa calısmada 30 gun çalışmamıs olup hic bu dönemde de saglık raporu almamıstır. bu personele de ilk hafta ucretin yarısı ödenmeli mid teşekkrlerttir? Nisan Ayı personel puantaj kartı 5 gun kısa calısma yapmıs gözkmekte hafta sonu ödemesini is kanuna göre hak etmemektedir. 5 gun kısa calısma yapan personelin calısmadıgı hafta sonu ödemesi +genel tatil+resmi tatil ucretin hesaplaması bordroya eksik gunu 7 gun mu (5+2=7) 5 gunmu bildirilecektir teşekkurler

Cevap : 4857 Sayılı İş Kanunu 40. maddesinde “24 ve 25 inci maddelerin (III) numaralı bentlerinde gosterilen zorlayıcı sebepler dolayısıyla çalışamayan veya çalıştırılmayan işçiye bu bekleme süresi içinde bir haftaya kadar her gün için yarım ücret ödenir” hükümleri yer almaktadır. Buna göre işçiye ilk 7 gün için yarım ücret ödenecek olup, yarım ücret alınan sürelerin tamamının (7 gün) prim ödeme gün sayısı olarak APHB'de bildirilmesi gerekmektedir. Diğer yandan işçi bu 7 günlük süreyi takip eden günden itibaren en fazla 83 günlük süre boyunca KÇÖ alacaktır. Zorlayıcı nedenle yarım ücret uygulaması işyerinde çalışan tüm işçilere uygulanmalıdır. Hafta tatili günleri işveren ve işkur arasında orantılı olarak hesaplanmaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.