Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.05.2020 13:55 (Üye) Soru : Merhabalar, Kısa Çalışma ile ilgili bir soru sormak isitiyorum. Pandemi kapsamında mart ayı içinde, eğitim veren bir kurum, kısa çalışma ödeneğine başvurdu ve onaylandı. Tüm okul personeli öğretmen vs. evden çalışmaya devam ediyor. Evden çalıştıkları gün kadar, örneğin 5 gün, sigortalı gösteriliyor, kalan ise kçö kapsamında işkur tarafından ödenek alıyorlar. Sormak istediğim ise, okulun gerek fatura düzenleme noktasındaki cirolarında gerek ise tahsilat anlamında bir sıkıntı yok, tahsilatlar eskisi gibi düzenli yapılıyor, faturalar eski aylardaki gibi düzenlenmeye devam ediyor. İlerleyen süreçlerde, bu işkur açısından bir sıkıntı olurmu acaba ? İşkur müfettişleri şunu diyebilirlermi , sizin cironuz düşmemiş, tahsilatlarda bir sıkıntı yaşamamışsınız, ama işkurdan da kçö kapsamında destek almışsınız türden sorularla muhatap olurmuyuz acaba, bir sıkıntı doğabilrimi ilerleyen zamanlarda, inclemeye yada teftişe konu olabilrmi bu konu ?? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Kolay gelsin.

Cevap : Kısa Çalışma Uygulaması Genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerle işyerindeki haftalık çalışma sürelerinin geçici olarak en az üçte bir oranında azaltılması veya süreklilik koşulu aranmaksızın işyerinde faaliyetin tamamen veya kısmen en az dört hafta süreyle durdurulması hallerinde, işyerinde üç ayı aşmamak üzere sigortalılara çalışamadıkları dönem için gelir desteği sağlayan bir uygulamadır. Ulusal veya uluslararası ekonomide ortaya çıkan olaylardan doğrudan etkilenen sektörler ve bunlarla bağlantılı diğer sektörlerdeki işyerlerinin ciddi anlamda sarsıldığı durumlardır. İşkur denetmenlerinin bu yönde soruları olacaktır ancak kurumunuz Cumhurbaşkanı genelgesiyle kapatılmış ve okulun fiziki şartlarında ve koşullarında olmadan daha kısa süreli eğitim yapıyorsunuz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.