Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.05.2020 16:55 (Üye) Soru : Önceki sormuş olduğum ve almış olduğum cevaba istinaden ; Örnek olarak , doğum rapor parası alacak olan bir kadın çalışanın, son bir yılda 90 gün şartının yanında birde , rapor tarihinden önce sigortalılık halinin devam ediyor olması şartı da var ki ben bunun ile ilgili soru sormuştum. Sorumu yenilemem gerekir ise ; Örnek olarak : 17.04.2020 - 17.04.07.2020 arası kısa çalışma ödeneği yada nakit ücretsiz izin desteğine başvuran bir kadın çalışan olsun. Bu çalışan 3 ay boyunca bu şekilde çalıştı, sgk primi 3 ay boyunca da tahakkuk etmedi, 0 olarak göründü ama aynı zamanda da Genel Sağlık Sigortası primi de her iki ödenekte de İŞKUR tarafından ödendi. Eksik gün kodları olarak da , duruma göre 18 -27 - 28 - 29 bu kodlardan biri ile sgk onaylandı. Sormak istediğim, bu kadın çalışan 17.04.2020 tarihinden sonra doğum olursa ve doğum raparonu aldığında, rapar bittikten sonra rapor parasını alabilirmi ? Geçmiş 3 ay boyunca kçö yada nüd lü olarak çalıştığı için SİGORTALILIK HALİ YİTİRİLMİŞ OLURMU ? Covid öncesi 21-Diğer ücretsiz kodu ile bu şekilde rapor öncesi gösterilen olursa sgk , sigortalılık halini yitirdiği gerekçesi ile rapor parasını ödemiyor du. Şimdi durum nedir, yeni çıkan bu kodların rapor parası yönünden durumları nedir. ? Yoksa her iki durumda da gss primi ödendiği için sigortalılık hali devam ediyor mu sayılıyor. odamızın tamda bu konu ile ilgili olarak, 30.08.2019/146-1 sirküler yayını var, bu sirkülerin ışığında bir cevap vereilirseniz çok memnun olurum. Bu konuda ne alo 170 hattının ne de sigorta müdürlüğünün kesin bir bilgisi yok çünkü, net sonuca ulaşamadık maalesef. Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim arkadaşlar. Şimdiden çok teşekkür ederim, üstadlarım.

Cevap : Kısa Çalışma Kapsamında; - İşçilere kısa çalışma ödeneği ödenmesi, - Genel Sağlık Sigortası primleri ödenmesi, hizmetleri sağlanmaktadır. Ancak esas olan şu ki; 1. son bir yılda 90 gün 2. işgöremzliğe ayrılmadan önce de adına sigorta primi yatmış olmalı bu da beyanname dönemi gözetilerek son bir ay sşgortalı olarak adına prim yatırılmış olmalıdır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.