Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.05.2020 17:01 (Üye) Soru : MERABA mükelefim kçö den faydalanamayan personeli için nakdi ücret desteğinden faydalanmak istiyor ancak kanun metnine göre izleyen ayın 3 üne kadar sgk işveren sistemine kaydının yapılması gerektiğini söylüyor. ancak mayısın 3 u hem pazar gününe denk geldi hemde sokağa çıkma yasağına denk geldi dolayısıyla ayın 3 ünde bişey yapamadık. şimdi bu durumda bu hak kayıp mı oldu? bide işveren sistemine kayıt edilmesi gerekir dediği yer neresi rapor bölümü değildir. bildirge mi vermemiz gerekiyor?

Cevap : E-sgk / işveren / işveren sistemi / uygulamaya giriş / kullanıcı kodu ve şifre ile sisteme giriş Nakdi ücret desteğinden yararlanılabilmesi için ücretsiz izne ayrılan işçilere ilişkin aylık bildirimler, “https://uyg.sgk.gov.tr/IsverenSistemi” internet adresinden ücretsiz iznin verildiği ayı takip eden ayın 3’üne kadar işverenlerce yapılır. Bu şekilde bildirimi yapılan işçiler için ilgili aya ait Aylık Prim ve Hizmet Belgelerinde/Muhtasar ve Prim Hizmet Beyannamelerinde eksik gün nedeninin, “28-Pandemi Ücretsiz İzin” olarak seçilmesi gerekmektedir. 5510 sayılı Kanunun Ek-9 uncu maddesi kapsamında ev hizmetlerinde ay içerisinde 10 günden fazla sigortalı çalıştıranlar ise bu durum değişikliğini, ücretsiz iznin verildiği ayın sonuna kadar aynı eksik gün koduyla Sosyal Güvenlik İl Müdürlüklerine/Sosyal Güvenlik Merkezlerine bildirirler. Tatile denk gelen günün ertesi günü de giriş yapılabilir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.