Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.05.2020 17:03 (Üye) Soru : Merhaba, 01.04.2020 tarihi itibarıyla haftalık 22,5 saat olarak başvuruda bulunduk. yatırılan ücretleri işçinin e devletinde görebiliyoruz, fakat anlamadığımız nokta nisan ayında ödeme günü 12 gün, mayıs 15, haziran 15 gün olarak ödenecek görünüyor. hesaplamalarımızda nisan ödeme gününün 19/11 eksik gün olması gerekmiyor muydu? veya aphb bildirgesini çalışılan günü nasıl bildirmemiz gerekiyor. bizde gönderilen excel listesinde eksik gün olarak başlama tarihini 1 yazmıştık bundan kaynaklanmış olabilir mi? şimdiden teşekkürler, iyi çalışmalar dilerim.

Cevap : 01,04,2020 başvuru tarihi ise +7 gün zorlayıcı neden olarak eklenmelidir. 4857 Sayılı İş Kanunu 40. maddesinde “24 ve 25 inci maddelerin (III) numaralı bentlerinde gosterilen zorlayıcı sebepler dolayısıyla çalışamayan veya çalıştırılmayan işçiye bu bekleme süresi içinde bir haftaya kadar her gün için yarım ücret ödenir” hükümleri yer almaktadır. Buna göre işçiye ilk 7 gün için yarım ücret ödenecek olup, yarım ücret alınan sürelerin tamamının (7 gün) prim ödeme gün sayısı olarak APHB'de bildirilmesi gerekmektedir
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.