Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.05.2020 17:12 (Üye) Soru : Merhabalar, Mücbir Sebep kapsamında olan bir mükellefimiz, kçö için ilk başvuru tarihini 30.04.2020 olarak belirlemişti, Ancak perakende sektörü ile iştigal eden mükellefimiz 30.05.2020 tarihine kadar uzatmak istiyor. İlk başvurumuda 7 günlük ücret işveren tarafından karşılanmıştı. uzatma başvrumuzda 7 günlük işkur kesintisi olacak mıdır ? Cevap için şimdiden teşekkürler.

Cevap : Başvurunuz yeniden ne zaman yapılırsa; 4857 Sayılı İş Kanunu 40. maddesinde “24 ve 25 inci maddelerin (III) numaralı bentlerinde gosterilen zorlayıcı sebepler dolayısıyla çalışamayan veya çalıştırılmayan işçiye bu bekleme süresi içinde bir haftaya kadar her gün için yarım ücret ödenir” hükümleri yer almaktadır. Buna göre işçiye ilk 7 gün için yarım ücret ödenecek olup, yarım ücret alınan sürelerin tamamının (7 gün) prim ödeme gün sayısı olarak APHB'de bildirilmesi gerekmektedir. Diğer yandan işçi bu 7 günlük süreyi takip eden günden itibaren en fazla 83 günlük süre boyunca KÇÖ alacaktır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.