Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.05.2020 21:41 (Üye) Soru : İyi çalışmalar. Firmada Personellerin 2 günden az aldıkları istirahat raporları için sgk vizite arşiv bölümünde geçmiş yıllara ait onaylanmamış raporlar var. Bu güne kadar herhangibir cezai işlem uygulanmamış Bu raporları şimdi onaylasak cezai işlemle karşılaşır mıyız?

Cevap : Sigortalıların istirahatli oldukları sürelere ilişkin ücret ödenmemesi ve eksik gün nedeni olarak da 01-İstirahat seçeneğinin tercih edilmesi halinde,. Sigortalının istirahat süresi içinde çalışmadığı kabul edilmekte ve bu bildirim çalışılmadığına dair bildirim yerine geçmektedir. Dolayısıyla istirahatli olunan sürelere ilişkin olarak işverenlerince ücret ödenmediği durumlarda 01-İstirahat seçeneği işaretlenerek aylık prim ve hizmet belgesi onaylandığı takdirde, başkaca bir işlem yapılmasına gerek bulunmamaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.