Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 04.05.2020 21:31 (Üye) Soru : Merhabalar. Firma 01.04.2020-30.06.2020 tarihleri arasında çalışma sürelerini azaltmış ve Kısa çalışma ödeneği için başvurmuştur. Firmada ayda 10 gün çalışılmaktadır. Bu firmada ayda 10 gün çalışan emekli personel için 7 gün yarım ücret uygulanacak mıdır? Ayrıca kalan eksik günler için hangi kod kullanılacaktır?

Cevap : 4857 Sayılı İş Kanunu 40. maddesinde “24 ve 25 inci maddelerin (III) numaralı bentlerinde gosterilen zorlayıcı sebepler dolayısıyla çalışamayan veya çalıştırılmayan işçiye bu bekleme süresi içinde bir haftaya kadar her gün için yarım ücret ödenir” hükümleri yer almaktadır. Buna göre işçiye ilk 7 gün için yarım ücret ödenecek olup, yarım ücret alınan sürelerin tamamının (7 gün) prim ödeme gün sayısı olarak APHB'de bildirilmesi gerekmektedir. kalan günler kçö kapsamında uygunluk var ise 18 kod ile eksik gün bildiriminde bulunulmalıdır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.