Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.05.2020 16:15 (Üye) Soru : Ustadim,Kco ödeneğine başvuran firmada personel Nisan ayında 3 iş günü kısa çalışma yapmıştır. İlk 7 gün mü alınacaktır. Nisan ayı çalışması 27+3 olarak mı bildirilecek ilk 7 gün hesabımı Nisan ayı bildirimi 23+7 bildirgede ve iş kurada 23+7 mi olmali. Fili puantaj alınıp 27+3 ( Kalan 4 günü Mayıs Haziran ayinami intikal eder ilk 7 gün)Nakdi ücret desteğinde de kco faydalanamayan kişi ücretsiz izin gösterilmiş olup ilk 7 gün 16 Nisan öncesi 7gunluk ücret yarısi hesaplanacakmi( zorlayıcı sebep ücretsiz izin kullandırılan) 17 Nisan sonrası için ise nakti ücret destegi basvuldu teşekkürler.

Cevap : Biraz karışık yazılmış 4857 Sayılı İş Kanunu 40. maddesinde “24 ve 25 inci maddelerin (III) numaralı bentlerinde gosterilen zorlayıcı sebepler dolayısıyla çalışamayan veya çalıştırılmayan işçiye bu bekleme süresi içinde bir haftaya kadar her gün için yarım ücret ödenir” hükümleri yer almaktadır. Buna göre işçiye ilk 7 gün için yarım ücret ödenecek olup, yarım ücret alınan sürelerin tamamının (7 gün) prim ödeme gün sayısı olarak APHB'de bildirilmesi gerekmektedir. Diğer yandan işçi bu 7 günlük süreyi takip eden günden itibaren en fazla 83 günlük süre boyunca KÇÖ alacaktır. Nakdi ücret desteğinde ise 7 gün kuralı bulunmamaktadır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.