Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.05.2020 16:19 (Üye) Soru : sayın üstadım; sormak istediğim olay şudur Bir mükellefimizde 18 yaşını doldurmamış işçi mevcuttur ve İçişleri bakanlığının 05.04.2020 tarihli genelgesi ile sokağa çıkma yasağından dolayı gelmemektedir. firma tarafımızdan 17 nisandan itibaren covid - 19 nakdi ücretsiz izin başvurusu yapılmış ayrıca çalışan personele sokağa çıkma yasağından dolayı ücretsiz izin formları 06.04.2020 tarihinden itibaren düzenlenmiş, firma tarafından çalışan personele kendi isteği ve iradesi ile imzalatılmıştır. sorum şudur ki 1- 06.04.2020 dan itibaren 7 gün sgk primi kçö deki gibi gösterecekmiyiz (10 veya 29 eksik gün kodu gösterdiğimizde ) 2- nisan ayı için eksik gün kodu (10 genel hayatı etkileyen olaylar mı ?) (29 pandemi ve diğer ücretsiz izin mi ?) 3- 17 nisandan itibaren nakdi ücretsiz izin başvurusunda bulunduk bulunmamız bir sorun teşkil edier mi? teşvikli personellerimiz olduğundan 4. mayıs ayında eğer sokağa çıkma yasağı devam ederse 31 gün eksik gün kodu ( 28 pandemi ücretsiz izni mi olmalıdır) saygılarımla iyi çalışmalar sağlıklı günler

Cevap : 1. Bu işçiyi nakdi ücret desteğinden yararlandırmak istiyorsanıznakdi ücret desteği ile beraber birden fazla eksik gün nedeni oluştuğundan 29 kod ile bildirmeniz gerekecektir. 2. yukarıda belirtilen neden ise evet 29 kod 3. teşvik açısından bir sıkıntı bulunmamktadır. Kalan süreler destkten sonra devam edecektir. 4.evet başkaca neden olmaz ise 28 kod girilmelidir.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.