Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 05.05.2020 17:28 (Üye) Soru : İyi çalışmalar,teknopark bölgesinde faaliyet gösteren bir firmayız.2020/02 Döneminde Arge harici destek personeli 1 kişi sehven 5746 kanun kapsamında bildirim yapılmıştır. Düzeltme için uygulanacak ceza tutarı nedir? Düzeltme1 personel için mi toplam personel için mi verilecek?

Cevap : İptal ve ek bildirge için en kolay yol budur. Dilekçe ile ve ek 9 belgesini doldurmak ile uğraşmanıza gerek kalmıyor ve girdiğiniz belgeler direk bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi ekranına düşüyor. SGK V2 sisteminden iptal/ek bildirge girişi için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz; Öncelikle https://ebildirge.sgk.gov.tr/EBildirgeV2 sayfasından sisteme SGK kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş sağlayın. Sisteme giriş sağladıktan sonra sırasıyla : Aylık Prim ve Hizmet Belgesi Girişi-Tahakkuk yıl/ay kısmından ilgili dönemi seçin. Belge işlemleri kısmında Belge Mahiyeti- İptal, Tahakkuk Nedeni: Belge Türü ve/veya Kanun Numarası değişikliği kısmını seçin. Açılan ekranda iptal etmek ya da düzeltmek istediğiniz bildirgeyi seçin. Açılan ekranda Seçili Kişileri İptal et dedikten sonra Yeni Belge İşlemlerine Geç seçeneğini seçin. Belge Mahiyeti: EK, Belge Türü çalışan durumuna göre seçin. Tahakkuk nedeni: Belge Türü ve/veya Kanun Numarası değişikliği kısmını seçin. Kanun işlemleri kısmında geç verilen bildirge ise Kanun Numarası Yok, düzeltilecek bir bildirge ya da geriye dönük teşvik girişi ise ilgili kanun numarasını seçin. Son olarak bildirgeyi onayladıktan sonra göndermiş olduğunuz bildirge bağlı olduğunuz SGK ekranına düşecektir. Kanuni süresi içerisinde verilen bildirge için cezai işlem uygulanmaz. Ancak kanuni süresi dışında verilen belgelerde belgede yer alan çalışan başına fiil tarihinde geçerli olan brüt asgari ücretin 1/8’i oranında idari para cezası uygulanır. Uygulanacak idari para cezası tutarı toplamda brüt asgari ücretin 2 katını geçemez. Eğer iptal ve ek nitelikte belge veriyorsanız, verdiğiniz belgeler düzeltme amaçlı ise süresi dışında olsa bile idari para cezası uygulanmaz. Sadece verilen bildirge başına damga vergisi uygulanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.