Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 06.05.2020 09:39 (Üye) Soru : merhaba, LTD STI olan bir firmayız. şirkete yaptırdığımız tadılat dolayısı ıle , 2 adet vergi mükellefi olmayan kişiye , boya badana - banyo - mutfak tadılatı vs. işler yaptırdık. bu işlerden dolayı da , A kişisine 3.000-tl , B kişisine de 7.300-tl ödeme yapılacak. 1- A ve B kişileri fatura kesemiyor. bu kişilere bizim gider pusulası mı düzenlememiz gerekiyor? 2 - gider pusulasında kdv olmayacak değil mi? 3- gider pusulasında Gelir Vergisi olacak mı ? olacaksa oranı nedir? muhtasar beyannamesınde hangi kodla beyan edilecek? 4- ve gelir vegisi 3.000-tl ve 7.300-tl üzerine mi eklenecek. yoksa bu 3.000-tl ve 7.300-tl vergiler dahıl rakamlar mı olacak? 5- gider pusulasında Fon veya Damga vergisi olacak mı? oranı nedır? 6- gider pusulası BA formunda mı yoksa- BS Formunda mı beyan edilecek. B formunda vergiler dahıl mi yoksa vergiler hariç rakam mı beyan edilecek? 7- bizim , gider pusulası düzenlemede KAGIT FATURA mukellefi olmamız yada E-FATURA mükellefi olmamız fark eder mı ? tesekkurler

Cevap : Vergi mükellefi olmayan kişiye yaptırılan iş için Gider pusulası düzenlenir.Gider pusulasında % 10 GV stopajı hesaplanır. Muhtasar beyannamede 145 koda beyan edilir. KDV hesaplanmaz.Fon ,DV diye bir uygulama olmaz.Limitin üstündeki tutar Ba formuna yazılır.Gider pusulası için e fatura veya normal fatura düzenleme yükümlülüğün ilgisi yok.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.