Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.05.2020 16:30 (Üye) Soru : mrblar bugün size şöyle bir soru sormuştum şirket ortağı olupta başka bir işyerinde sgk lı olarak çalışan lar kısa çalışma veya ücretsiz izin desteğinden faydalanabilirlermi ? sizde faydalandıkları anda bağkura tabii olurlar dediniz bu durumda bağkura tabii olarak bu destekten faydalanmış olacaklar daha sonra işkurun siz bağkurlusunuz bu destekten yersiz faydalanmışsınız diye ödenen desteği geri isteme durumu sözkonusu olabilirmi tşk ler iyi çalışmalar

Cevap : Kısa çalışma ödeneği adına işsizlik sigortası primi ödenen herkesi alabileceği açıktır. Ancak şirket ortağı olup hizmet akdiyle başka işyerinde ücretli çalışanların 450/60 günü sağlamaları halinde kısa çalışma ödeneğine hak kazanmalrı söz konusu iken kesintiye uğrama nedeniyle artık sigortalı 4a lı olamayacaklarıdır.o tarihten itibaren de artık bağkurlu 4b li sayılacaklarıdır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.