Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.05.2020 09:24 (Üye) Soru : Merhaba, Şirket Demirbaşında kayıtlı binek araçların satışı yapıldığında kdv oranı alış ve satış arasındaki fark üzerinden mi hesaplanacaktır? Kanun maddesinde f) İkinci el motorlu kara taşıtı veya taşınmaz ticaretiyle ugraşanlar ibaresi var fakat firmamız binek araçları demirbaş olarak alıp 3 -5 yıl kullanımdan sonra satmaktadır. Kdv de Özel matrah şekilleri uygulanacakmıdır yoksa % 1 olarak tamamınamı düzenlecektir. Teşeküürler

Cevap : Şirketler ,Aktiflerinde kayıtlı binek aracın satışında Satış bedelinin tamamı üzerinden % 1 KDV hesaplar.İKİNCİ EL Araç ticareti yapanlar vergi mükellefi olmayanlardan aldıkları BİNEK araçlar için satış da alış satış arasındaki farka kdv uygular.Sizin müşteriniz için böyle bir uygulama olmaz.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.