Danışmanlık Birimi

Tarih Gönderen
 08.05.2020 12:41 (Üye) Soru : ÖNCELİKLE İYİ GÜNLER DİLERİM..SORU.: BİR MÜKELLEFİM GELİR VERGİSİ MÜKELLEFİ İŞLETME DEFTERİ TUTULMAKTA. 02.01.2020 TARİHİNDEN BUYANA VERİ MÜKELLEFİ . TİCARİ FAALİYETİNDE KULLANMAKTA OLDUĞU (FİAT DOBLO) TARZİ RUHSATTA TİCARİ GÖZÜKEN ARACINI DEFTERE KAYDETMEK İSTİYORUZ. VERGİ DAİRESİNE DİLEKÇE YAZDIK BU ARACI 30.04.2020 TARİHİNDEN İTİBAREN TİC.FAAL. KULLANACAĞIZ DİYE ANCAKA ŞİMDİ BU ARACI DEFTERE HANGİ BEDEL ÜZERİNDEN KAYDETMELİ. 2-AMORTİSMAN AYIRABİLİRMİYİZ.3 SATARKEN % KAÇ KDV KESMELİYİZ 4- MALİYET - SATIŞ BEDELİ + KDV OLARAK FATURA KESEBİLİRMIYIZ. YOKSA BU İŞLEM SADECE GALERİLER İÇİNMİ TEŞEKKÜR EDERİZ...

Cevap : 1-Piyasa değeri ne ise o bedelde giriş yapılır. 2-Model yılına göre kalan süre varsa amortisman ayrılır.Örnek 2017 model ise 4 yıl süre ile amortisman ayrılır. 3-4-Satış bedelinin TAMAMI üzerinden % 18 kdv hesaplanır.
 
 
 

İSMMMO Hakkında

Geleceğe yönelik projeleriyle, üyelerinin gelişimini sağlayan; Şeffaflığı, denetimi, yeniliği savunan ve çevre sorunlarına duyarlı; Toplumumuzun aydınlatılmasına, akademik, mesleki kamuoyuyla güçlü işbirliği yaparak ekonomik kalkınmaya katkı sunan, lider kurum olmaktır.